Aktualizacja oprogramowania dla fotografów - Luminar 4.3

Aktualizacja programu dla fotografów Luminar 4.3 cz.1

Nowości w programie Luminar 4.3 – część 1

Wyszukiwanie zdjęć – photo search

Nowe narzędzie do wyszukiwania zdjęć w bibliotece obrazów (Search tool), pozwala użytkownikowi na odnajdywanie zdjęć po:

  • Nazwie pliku
  • Nazwie folderu
  • Dacie
  • Rozszerzeniu pliku (np.: jgp, NEF, CR2, itp.)
Nowości w programie Luminar 4.3 - Wyszukiwanie zdjęć - oprogramowanie dla fotografa - alternatywa dla Lightroom - moje-fotografie.com
Nowości w programie Luminar 4.3 – Wyszukiwanie zdjęć – oprogramowanie dla fotografa – alternatywa dla Lightroom – moje-fotografie.com

Intagracja z serwisem 500px

Poprzez program Luminar 4.3 umożliwiono fotografom bezpośrednie udostępnianie zdjęć w serwisie społecznościowym 500px.

Intagracja z serwisem 500px - Luminar 4.3 - coupon code: MOJE -
Intagracja z serwisem 500px – Luminar 4.3 – coupon code: MOJE – 10$ off

Poprawa stabilności i wydajności oprogramowania

Niektórzy użytkownicy Luminara w wersji 4 zwracali uwagę, że program powinien działać szybciej, o ile jeszcze praca na bieżąco jakoś szła, to eksportowanie plików trwało znacznie dłużej. Według zapewnień firmy Skylum, Luminar 4.3 ma działać znacznie szybciej I wydajniej. Zwłaszcza pliki RAW mają się otwierać / ładować dużo szybciej, co pozwoli fotografom na wydajniejszą pracę. Ponadto wraz z aktualizacją 4.3 update, Luminar ma zużywać mniej zasobów komputera, co powinno być zauważalne chociażby w płynniejszej pracy z suwakami – zmiany w parametrach niezwłocznie powinny mieć odzwierciedlenie w zmianach na zdjęciu.

Poprawa szybkości działania programu powinna być także zauważalna na starszych komputerach lub jednostkach o niższych parametrach.

Szybsze działanie preset’ów – faster Looks experience

Presety Luminara – czyli Looks są bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na wprowadzenie wielu zmian na zdjęciu za pomocą jednego kliknięcia. Faktem jest, że wczytanie  preseta (Looks) wiąże się z obróbką znacznej liczby danych: od wywołania zdjęcia przez generowane tekstur, a na sztucznej inteligencji  skończywszy (AI content-aware tools). Przełączanie się pomiędzy poszczególnymi presetami – powoduje konieczność ponownego dokonania całe serii obliczeń (zwłaszcza w przypadku plików RAW), a to skutkuje czasem opóźnianiem w ładowaniu zdjęć.

Aktualizacja Luminar 4.3 rozwiązuje ten problem, umożliwiając fotografowi podgląd zdjęć “na bieżąco” (in an instant) – podczas najeżdżania kursorem myszki na poszczególne PRESETy.

Dzięki temu można łatwiej i szybciej podjąć decyzję co do zastosowania konkretnego Luminar Looks.

Nowe kadrowanie – improvements to cropping

Luminar 4.2 kadrowanie - improvements to cropping - www.moje-fotografie.com
Luminar 4.2 kadrowanie – improvements to cropping – www.moje-fotografie.com

W końcu narzędzie kadrowania i obracania zdjęcia (Crop & Rotate tool) wygląda I działa tak jak to powinno byc od samego początku. W Luminar 4.3 menu kadrowania zostało przesunięte w prawy boczny panel, poniżej opcji związanych z obiektywem I geometrią obrazu (Lens & Geometry). Zwłaszcza użytkownicy systemu Windows powinni odczuć poprawę działania programu w tym zakresie. Przesuwanie I obracanie powinno się odbywać znacznie płynniej i precyzyjniej.

Luminar 4.3 update: search, crop, performance
Luminar 4.3 Nowe kadrowanie – po prawej w menu

AI Augmented Sky improvements

Do narzędzia pozwalającego na dodawanie obiektów na niebie – The AI Augmented Sky dodano wiele poprawek pozwalających na wygodniejsze obracanie i dopasowywanie obiektów do zdjęć. Pojawił się też nowy obiekt w menu The AI Augmented Sky – prom kosmiczny – szał :-).

Aktualizacja oprogramowania dla fotografów - Luminar 4.3
Aktualizacja oprogramowania dla fotografów – Luminar 4.3

Dla osób, które mają niedosyt obiektów zawartych w podstawowej wersji The AI Augmented Sky firma SKYLUM umieściła w sklepie (MARKETPLACE) dodatkowe obiekty marketplace Luminar – AI Augmented Sky

Co jeszcze w Luminar 4.3?

Informacje o dalszych poprawkach w Luminar 4.3 przedstawię w następnym wpisie.

LUMINAR 4.3 coupon code MOJE