AURORA HDR 2019 przedsprzedaż

AURORA HDR 2019 – ulepszona sztuczna inteligencja, wsparcie LUT

Aurora HDR jest bardzo obiecującym oprogramowaniem do obróbki zdjęć. Jego pierwsza wersja na system windows sporo odbiegała od AURORA HDR na system Mac. Jednak z czasem działanie zostało ulepszone oraz dodano kilka istotnych funkcji (poprawiono kadrowanie, przetwarzanie wsadowe, itp.).

Teraz producent oprogramowania firma Skylum nową wersję – Aurora HDR 2019. Sercem program jest nowa sztuczna inteligencja AI-powered Quantum HDR Engine, która korzysta z sieci neuronowych do tworzenia realistycznie wyglądających zdjęć HDR. Aurora HDR 2019 działa szybciej oraz obsługuje LUT.

AURORA HDR 2019 przedsprzedaż
AURORA HDR 2019 przedsprzedaż

HDR z jednego lub wielu plików

Przy pomocy Aurora HDR 2019 można tworzyć zdjęcia o rozszetzonym zakresie tonalnym zarówno na podstawie jednej fotografii jak i grupy zdjęć (wykonanych np. poprzez bracketing ekspozycji). Jest to oczywiste, że HDR stworzony z kilku zdjęć (minimum 3, a zwykle 5 i więcej) pozwala wycisnąć więcej niż HDR w oparciu o jedną fotografię, jednak poprawiony silnik AI engine potrafi wycisnąć z pojedynczego kadru ostatnie poty. Jeżeli chcesz stworzyć świetnie wyglądający HDR skorzystaj z wielu zdjęć – dobrym rozwiązaniem jest ok 9 zdjęć, każde zrobione ze zmienionym o 1EV. Jeżeli chcesz trochę podkręcić fotografię, wyciągnąć cienie i odzyskać szczegóły w światłach z powodzeniem możesz posłużyć się tylko jednym plikiem.

Szybkość działania AURORA HDR 2019

Tworzenie wyjściowych plików HDR zabiera trochę czasu i jest zależne od wejściowych zdjęć. Pliki z 12-16 MP matryc generowane są całkiem szybko. Na większe matryce trzeba chwilę poczekać, jednak jest to wyraźnie szybciej niż przy użyciu innych popularnych programów do HDR. Oprócz wielkości pliku na szybkość działania wpływa także zróżnicowanie kadru, usuwanie „duszków” (ghosting), szybkość komputera, itp.

Szybkość działania została poprawiona, jednak generowanie podglądu czasem realizowane jest z opóźnieniem. O ile korekta kolorów, cieni i świateł działa całkiem sprawnie, to już szczegóły i clarity wymagają chwili cierpliwości, żeby obraz na podglądzie się odświeżył.

Nowa AURORA HDR 2019

Nowa AURORA HDR 2019 ma wiele gotowych zestawów obróbki zdjęć (presets, które teraz nazywają się Looks). Jednak obecnie znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z LUT. Wynika to z uniwersalności tego rozwiązania. LUTa można zaimportować do innego programu do obróbki zdjęć czy też edycji wideo i uzyskać identyczne efekty kolorystyczne w różnych programach. To jest świetne rozwiązanie jeżeli łączysz zdjęcia z wideo tworząc film.

Chociaż HDR z natury jest podkręcony i nasycony to jednak czasem warto by zachować kolory, przy jednoczesnym zwiększonym zakresie tonalnym zdjęcia. W LUMINAR 2018 Skylum wprowadził wsparcie dla DNG Colour Profile, wykonanym np. przy użyciu X-Rite ColorChecker. Nie ma jeszcze tej opcji w AURORA HDR 2019, ale patrząc na kolejne aktualizacje powinna się zapewne pojawić. Przyda się to zwłaszcza fotografom wnętrz i architektury.

AURORA HDR 2019 – ulepszona sztuczna inteligencja, wsparcie LUT
AURORA HDR 2019 – ulepszona sztuczna inteligencja, wsparcie LUT

 

Przedsprzedaż AURORA HDR 2019

Skylum Aurora HDR 2019 dostępna jest aktualnie w przedsprzedaży. Cena oprogramowania wynosi 89 $. Dla dotychczasowych użytkowników 49 $. Według zapowiedzi producenta, oprogramowanie AURORA HDR 2019 ma być dostępne 4 października, od tego dnia cena oprogramowania ma wynosić 99 dolarów dla nowych użytkowników I 59 dolarów dla użytkowników wcześniejszej wersji AURORY.

PS

Korzystając z kuponu rabatowego – hasło MOJE otrzymasz 10$ zniżki przy zakupie AURORA HDR 2019