Ten filtr naśladuje użycie filtrów połówkowych (Graduated Neutral Density Filter), które w różnym stopniu przepuszczają światło w obszarze kadru. Szczególnie często używany jest filtr połówkowy w przypadku zdjęć krajobrazowych i fotografii architektury, gdzie gradient przechodzi w poziomie. Filtr Adjustable Gradient pozwala kontrolować oddzielnie ustawienia jasności, kontrastu osobno dla górnej i dolnej części zdjęcia.
To pozwala zmniejszyć jasność nieba oraz rozjaśnić dolną część, np. trawę, las czy budynki. W ten sposób można poprawić zdjęcie, bez potrzeby korzystania z warstw i maskowania.
- Określenie
orientacji – Set Orientation — ustawienia działają inaczej w
Aurora HDR na Mac a inaczej w systemie Windows.
- W wersji
Mac, kliknij na przycisk, aby przeciągnąć filtr w określone
miejsce.
- Chwyć Move I ustaw w wymaganym miejscu.
- Umieść kursor obok Move i ruszając myszką, możesz obracać filtrem.
- Blend Rozszerz (łagodne przejście) lub zmniejsz (ostra krawędź) rozmycie pomiędzy górą a dołem.
- W systemie Windows, skorzystaj z suwaków, żeby określić położenie filtra gradientowego
- W wersji
Mac, kliknij na przycisk, aby przeciągnąć filtr w określone
miejsce.
- Ekspozycja – Exposure — Służy do dostosowania globalnej jasności zdjęcia, zwiększenie ekspozycji powoduje “rozjaśnienie zdjęcia”, skorygowanie ekspozycji na minus sprawia, że zdjęcie staje się „ciemniejsze”.
- Kontrast – Contrast — Pozwala na regulowanie kontrastu na fotografii. Kontrast może się przejawiać w jasności lub w kolorze, przez co sprawia, że dane obszary zdjęcia wyróżniają się na tle pozostałych. Ujmując sprawę inaczej kontrast jest określony przez różnicę koloru czy jasności obiektów, położonych w polu widzenia.
- Światła – Highlights — Ten suwak reguluje jasność najjaśniejszych obszarów zdjęcia (świateł). Przesuwając suwak w prawo najjaśniejsze obszary zdjęcia stają się jeszcze jaśniejsze (aż do całkowitej bieli). Przesunięcie suwaka w lewo pozwala odzyskać szczegóły w światłach.
- Cienie – Shadows — Ten suwak reguluje jasność najciemniejszych obszarów zdjęcia (cieni). Przesuwając suwak w prawo rozjaśniamy ciemne obszary zdjęcia. Przesunięcie suwaka w lewo powoduje ściemnienie ciemnych obszarów. Trzeba zwracać przy tym uwagę, że forsowna obróbka, zwłaszcza agresywne wyciąganie szczegółów w cieniach powoduje pojawienie się szumów, a to zazwyczaj nie jest pożądany efekt.
- Zgrabne nasycenie – Vibrance — Logiczne przetłumaczenie nazwy Vibrance sprawia trochę trudności (vibrate – wibrować, drgać, drżeć, tętnić, pulsować, rezonować). Można to przetłumaczyć jako „Smart Saturation” – czyli zgrabne nasycenie. Co do zasady działanie suwaka polega na zmianie nasycenia kolorów, z tą jednak różnicą, że kolory słabiej nasycone zyskują większe nasycenie, a kolory żywe nasycają się w mniejszym stopniu. Dzięki temu nasycenie kolorów na zdjęciu jest bardziej naturalne. Suwak ten może być używany łącznie z suwakiem Saturation, żeby wzmocnić kolory pochodne (secondary colors).
- Temperatura – Warmth — Ten filtr dostosowuje odcień efektu, aż do ciepłego na końcu skali.
Ustawienia dla gory i dołu działają na tej samej zasadzie.
__________________________________________________
Wskazówka – NOTE
To narzędzie nadaje się najbardziej do fotografii krajobrazowej z wyraźnie zaznaczoną linią horyzontu.
Odpowiednie ustawienie położenia filtru (orientation) oraz właściwego przejścia między górą a dołem (blend) w okolicach linii horyzontu daje najlepsze efekty.