Krzywe tonalne są jednym z najbardziej użytecznych narzędzi służących dopasowaniu zdjęcia w zakresie jasności, ciemności, kontrastu czy zmiany kolorów. Krzywe tonalne (curves) mogą być stosowane do wszystkich kanałów jednocześnie, ale również można je zastosować oddzielnie dla każdego kanału RGB. Filtr Tone Curve pozwala wprowadzić ostateczne poprawki w zakresie jasności i kontrastu.

Zwykle jest tak, że użytkownicy programów graficznych używają krzywych lub też nie używają ich wcale. Być może wynika to nieintuicyjnej – w pierwszym odczuciu – obsługi The Curves. Jednak, jeżeli ktoś już się przekona na pewno doceni to, że na krzywej można wybrać, aż 10 punktów kontrolnych. To daje olbrzymie możliwości w dostosowaniu kolorów i ekspozycji.

Główną zaletą krzywych jest to, że fotograf posiada precyzyjną kontrolę nad poszczególnymi punktami, które mają zostać zmapowane podczas zmian tonalnych.
- Zakładki – Kanały RGB – Tabs — W tym miejscu możesz wybrać, czy edytujesz wszystkie kanały jednocześnie (biała kropka – White dot) czy też każdy z kanałów oddzielnie – czy osobno wprowadzasz zmiany dla czerwonego, zielonego i niebieskiego( Red, Green, Blue).
- Suwaki – Sliders — Na dole znajdują sie suwaki, które pozwalają dostosować punkt czerni I beli na histogramie, a także półcienie – środkowy suwak.
- Punkty – Points — Mozesz dodać nawet 10 punktów kontrolnych. Pociągnij w górę, aby dodać kontrastu do zdjęcia lub też w dół, żeby zdjęcie rozjaśnić. Użycie wielu punktów kontrolnych może być zastosowane w celu uzyskania wymaganego kontrastu, w oparciu o zakres tonalny.

__________________________________________________
Wskazówka – TIP
Generalna zasada posługiwania się krzywymi tonalnymi jest taka, że przesunięcie punktu kontrolnego w dół powoduje ściemnienie zdjęcia a przesunięcie w górę rozjaśnienie.