Filtr wzmocnienie detali – HDR Details Boost

Ten filtr pozwala na kontrolowanie szczegółów na zdjęciu. HDR Details Boost sprawia że detale stają się bardziej ostre i wyraźne lub też bardziej rozmazane. Dzięki zastosowaniu tego filtra możesz poprawić ogólny wygląd zdjęcia lub też przygotować je pod kątem konkretnego przeznaczenia – np. wielkoformatowego wydruku, gdzie fotografia potrzebuję trochę podostrzenia.

Aurora HDR 2019 - Filtr wzmocnienie detali – HDR Details Boost
Aurora HDR 2019 – Filtr wzmocnienie detali – HDR Details Boost

Zwiększenie ostrości zwykle poprawia nieco jakość zdjęć wykonanych przy pomocy słabszych optycznie obiektywów.

Zastosowane w filtrze HDR Details Boost algorytmy pozwalają poprawić ostrość zdjęcia bez zwiększania szumów lub też tworzenia nienaturalnych duchów czy poświat na zdjęciu (ghosting / halos).

Ten filtr w wyraźny sposób poprawia jakość zdjęć

  • Małe – Small — Ten suwak wpływa na wygląd drobnych detali na zdjęciu. Przesunięcie w prawo zwiększa wyrazistość, natomiast ustawienie w lewo rozmywa drobne detale.
  • Średnie – Medium — Suwak dotyczy średniej wielkości detali.
  • Wielkie – Large — Tym suwakiem decyduje się o ogólnej ostrości krawędzi całego zdjęcia.
  • Ochrona – Protection — Suwak służy zabezpieczeniu drobnych detali przez działaniem wcześniejszych suwaków.
  • Masking is a separate slider. This slider controls the zone of detail amplification. Przesunięcie suwaka w lewo powoduje, że liczba obszarów poddanych analizie I przetwarzaniu wzrasta, przez co zdjęcie staje się bardziej wyraziste. Przesunięcie suwaka w prawo, powoduje zmniejszenie liczby stref ziarnistości. Optymalne maskowanie zawiera się w wartościach między 30 a 70. __________________________________________________
Uwaga – NOTE

Delikatne korzystanie z suwaków małych I średnich detali (Small / Medium) daje dobry efekt w ogólnej poprawie ostrości I jakości zdjęcia. Zwłaszcza, że nie zawsze jest wskazane zwiększać wyrazistość wszystkich szczegółów na zdjęciu.

W jasnych obszarach fotografii, takich jak niebo czy jasne chmury, niepotrzebne zwiększenie detail wpłynie na utratę rzeczywistego wyglądu zdjęcia.

Natomiast ciemne obszary zdjęcia zwykle potrzebują więcej detali. W związku z tym, zawsze lepiej, aby wzmocnić szczegóły w cieniach a nie w światłach.

__________________________________________________

Wskazówka – TIP

Jeżeli chcesz uzyskać zdjęcie zmiękczone / nieostre dobrym sposobem jest przesunięcie suwaka Detail w lewo.

__________________________________________________