Tatry, Dolina Pięciu Stawów - Aurora HDR 2019 Przed i PO

Lightroom – kolejność wywoływania plików RAW

Jeżeli zastanawialiście się czasem w jaka kolejność wywoływania zdjęć – obróbki RAW w programie LIGHTROOM jest optymalna to z pomocą przychodzi samouczek Adobe.

Kolejność operacji podczas wywoływania zdjęć w Lightroom

Najlepszą kolejnością operacji przy wywoływaniu zdjęć w programie Lightroom, taką która pozwala uzyskać najlepszą wydajność jest:

  1. Spot healing – czyli usunięcie wszelkich brudów matrycy.
  2. Po drugie Korekty geometryczne (Geometry corrections). W tym kroku są to profile korekcji obiektywu i wszystkie korekty ręczne, zwłaszcza korekty keystone za pomocą suwaka Vertical.
  3. Następnym krokiem jest Globalne korekty, takie jak Naświetlenie (Exposure) i Balans bieli (White balance). Co warto podkreślić, wszystkie te korekty mogą być również wykonane w pierwszej kolejności, jeśli jest to pożądane, ponieważ czasami trudno jest zobaczyć szczegóły na zdjęciu bez wykonania tych operacji.
  4. Pozostało nam zrobić korekty lokalne, zwłaszcza Korekty pędzlem i użyć Filtr gradientowy jeśli to konieczne (Adjustment Brush, Gradient Filter).
  5. A ostatnią rzeczą jest korekta szczegółów, czyli Ostrzenie i Redukcja Szumów (Sharpening, Noise Reduction).
Tatry, Dolina Pięciu Stawów - Aurora HDR 2019 Przed i PO
Tatry, Dolina Pięciu Stawów – Aurora HDR 2019 Przed i PO

Wykonywanie punktowych poprawek (spot healing) w pierwszej kolejności poprawia dokładność działania lokalnych poprawek i zapewnia, że granice „leczonych” obszarów odpowiadają położeniu miejsca edycji.