Filtr DRAMATIC

Filtr DRAMATIC – Kreatywny filtr, który zmniejsza nasycenie i zwiększa kontrast, co pomaga osiągnąć kinowy wygląd. Zazwyczaj używany w stylizowaniu sesji modowych, fotografiach miejskich i portretach sportowych.

 

Jeżeli Twoim celem jest obniżenie nasycenia na zdjęciu a jednocześnie dodanie mu kontrastu to Filtr Dramatic doskonale się do tego nadaje. Uzyskasz w ten sposób filmowy wygląd zdjęć, podobny do tego jaki w tradycyjnej ciemni (darkroom) uzyskiwało się za pomocą techniki zwaną “Bleach Bypass”.

Opcje filtru Grozy – Dramatic:

  • Intensywność – Amount. Ruchy suwaczka przekładają się na intensywność efektu grozy.
  • Kontrast – Contrast. Na tym etapie to już chyba nie trzeba tłumaczyć, do czego służy suwak contrast. Gdyby jednak zaistniała taka potrzeba proszę o info w komentarzu. [Dodanie kontrastu to powiększenie różnic pomiędzy światłami, półcieniami i cieniami (highlights, midtones, shadows).
  • Kontrast lokalny – Local Contrast. Tu znowu na kontraście, tyle że nie globalnym zdjęcia, a kontraście nakierowanym na mniejsze obszary zdjęcia.
  • Jasność – Brightness. Ciemność i jasność szczegółów na zdjęciu. Często jest wykorzystywany do wydobywania szczegółów z jasnych obszarów np. z nieba.
  • Nasycenie – Saturation. Tu możemy wybrać czy kolory będą wyprane w zwykłym proszku – znaczy się spłowiałe)czy też nasycone i żywe jak po kąpieli w wiodącym detergencie.

Filtr Dramatic – zastosowanie:

Często wykorzystuje się ten filtr grozy przy stylizowanych zdjęciach modowych, zdjęciach obszarów miejskich [ciekawe czy nadaje się też do stylizacji zdjęć przedstawiających tkankę miejską lub substancję lokatorską ]. Można go też wykorzystać do zdjęć sportowców, szczególnie lekkoatletów i kulturystów [znika wtedy pot z ich twarzy, a masa mięśniowa przyrasta optycznie o jakieś 15%].

Filtr DRAMATIC w Luminar 2018 opis działania filtra i jego zastosowanie
Stara Rzeźnia Szczecin – Filtr DRAMATIC w Luminar 2018 opis działania i zastosowanie w zdjęciach obszarów miejskich