Luminar 3 roadmap – czyli co przygotowuje SKYLUM

Na pierwsze pół roku 2019, firma SKYLUM zaplanowała wprowadzenie kilku zmian w programie Luminar 3:

Raw + JPG (Luminar Libraries)

Wprowadzona zostanie możliwość pracowania z tym samym zdjęciem, ale zapisanym zarówno jako RAW jak i JPG. Wyświetlane będzie jedno zdjęcie, ale będzie możliwość przełączania się pomiędzy rawem a jotpegiem w czasie rzeczywistym. (Przyznam się szczerze, że nie rozumiem za bardzo tego pomysłu oraz sensowności obrabiania pliku jpg skoro ma się po ręką rawa).

Wirtualne kopie zdjęcia – virtual Copies (Luminar Libraries)

Wirtualne kopie pozwalają na tworzenie różnych wersji tego samego zdjęcia, np. jedno obrobione w kolorze a drugie jak czarno-białym. Wirtualne kopie dadzą możliwość zapisywania różnych styli, ustawień, historii edytowania itp. Jest to wygodna forma przygotowania jednego zdjęcia w wielu odmianach. Co prawda Luminar dzięki temu, że posiada warstwy, ma już taką możliwość. Wystarczy tylko kolejne wersje tworzyć na warstwach zyskując tym samym wiele wersji tej samej fotografii.

 

Edycja i synchronizacja danych IPTC edit & sync (Luminar Libraries)

Wprowadzona zostanie możliwość edycji kluczowych danych IPTC. Dodatkowo będzie można tworzyć presety danych IPTC i synchronizować je pomiędzy zdjęciami. Dane IPTC są od pewnego czasu wyświetlane przez wyszukiwarkę google. Warto więc zadbać o to, żeby zdjęcia były właściwie opisane.

Luminar 3 Libraries - Edycja i synchronizacja danych IPTC edit & sync
Luminar 3 Libraries – Edycja i synchronizacja danych IPTC edit & sync

Funkcje oparte o sztuczną inteligencję – (Powered by AI)

SKYLUM pracuje nad rozwiązaniami ułatwiającymi pracę w Luminar 3 a wykorzystujących sztuczną inteligencję (powered by Artificial Intelligence) w celu szybszego i łatwiejszego edytowania np. skóry przy zdjęciach portretowych, lub też usuwania zbędnych obiektów przy fotografii krajobrazu czy architektury.

Przeniesienie zdjęć z Lightroom do Luminar – Lightroom Migration Tool

Stworzona zostanie możliwość zaimportowania danych oraz zdjęć przetwarzanych w programie Adobe Lightroom.

Ułatwione wyszukiwanie – Smart Search (Luminar Libraries)

Wyszukiwarka będzie miała możliwość szukania zdjęć po słowach kluczowych, dane EXIF czy też nazwy plików.