ON1 RESIZE – powiększalnik w ON1 Photo RAW

ON1 RESIZE – powiększalnik w ON1 Photo RAW

Moduł ON1 Resize pozwala na uzyskanie najwyższej jakości powiększeń fotografii, dzięki wykorzystaniu opatenrowanej technologii: industry-standard Genuine Fractals, której algorytmy pozwalają na powiększanie zdjęć bez znaczącej utraty ostrości oraz detail. Moduł RESIZE ma następujące możliwości:

  • Pełna kontrola nad parametrami rozmiaru i rozdzielczości,
  • kadrowanie i prostowanie (crop and level)
  • wyostrznie – Sharpening
  • Wielorakie algorytmy zmiany rozmiaru pozwalają na uzuskanie najwyższej jakości powiększeń
  • Dodanie efektu ziarna – Add film grain
  • Gotowe ustawienie pod kątem kadrowania na potrzeby różnych formatów papieru czy wyświetlaczy,
  • dodawanie odbić na potrzeby wydruków na płótnie oprawianych w ramy
  • dzielenie zdjęcia na części w celu drukowania mozaiki lub murala
  • przycinanie, zmiana rozmiaru I drukowanie z jednego miejsca bez potrzeby tworzenia nowego pliku,
  • setki gotowych ustawień (presets) celem przeskalowania zdjęcia na potrzeby wydruku na różnych drukarkach i na papierze o różnych powierzchniach i różnego format

Kiedy należy skorzystać z Powiększalnika w ON1 Resize?

Moduł ON1 Resize powinien być używany jako ostatni krok w twoim schemacie działania (workflow) przed drukowaniem. Mocną stroną ON1 Resize jest możliwość wygenerowania zdjęcia w wymaganym rozmiarze i rozdzielczości. Możesz pracować z plikiem, który Ci najbardziej odpowiada, tzn. edycja przebiega sprawnie a dane nie zajmują zbędnego miejsca na dysku. A kiedy skończysz edycję I chcesz np. zdjęcie wydrukować możesz wygenerować je i wyostrzyć za pomocą ON1 Resize do wymaganego rozmiaru. To oznacza, że nie musisz przechowywać na dysku wielu wersji plików, przygotowanych pod wydruki w rożnych rozmiarach – po prostu możesz sobie użyć powiększalnika i otrzymać wymagany format po prostu w locie (on-the-fly). Co ważne, ON1 Resize obsługuje warstwy Photoshopa, dzięki czemu można zachować pełną funkcjonalność danych źródłowych podczas całego procesu w ON1 Resize.

Bardziej szczegółowe rozważania na temat rozdzielczości I wielkości wydruków znajdziesz we wpisie – JAK DUŻE MOGĘ TO WYDRUKOWAĆ? oraz JAK DUŻĄ ROZDZIELCZOŚĆ POTRZEBUJĘ.

Zrozumieć powiększalnik: Jak duże mogę to wydrukować?

Użytkownicy często pytają jak duże wydruki można wykonać, powiększając zdjęcia za pomocą edytora ON1 Resize. Jeżeli Twoje oryginalne zdjęcie jest ostre, ma wiele szczegółów oraz niewielkie zaszuminie (little noise), możesz uzuskać powiększenie stanowiące nawet 1000% pierwotnego rozmiaru zdjęcia. To 1000% oznacza, że wyjściowe zdjęcie jest 10x większe niż jego oryginał.

Ważna sprawa – odległość z jakiej oglądamy fotografię odgrywa bardzo istotną role. Typowa odległość oglądania równa jest podwójnej przekątnej zdjęcia na które patrzymy. Dla przykładu odbitka o wymiarach20x26 cm będzie oglądana z odległości ok 60 cm, natomiast wydruk 2m x 2,6 m, aby go w całości objąć wzrokiem powinien być oglądany z odległości ok 6,5 m.

I kolejna ważna sprawa – wiele osób, a zwłaszcza konkurencyjnych fotografów będzie oglądało Twoje zdjęcie w detalach, ze znacznie mniejszej odległości.

Oprócz samego tematu zdjęcia, fotografie są odbierane poprzez kolor, przejścia tonalne i ostrość.

Rożne techniki interpolacji zdjęcia podczas jego przekształcania, starają się zachować kolor I przejścia tonalne, ale często cierpi na tym ostrość fotografii – zdjęcie staje się płaskie. Cały czas zdaje się wyglądać dobrze, ale brakuje mu tego przysłowiowego pazura. Zależnie od rodzaju i wielkości powiększenia to może być zauważalne już nawet podczas oglądania wydruku ze standardowej odległości. Powiększalnik Resize wbudowany w edytor ON1 RAW w tym samys stopniu zachowuje podczas przetwarzania: kolory (color), przejścia tonalne (tonality) oraz ostrość zdjęcia (sharpness) niezależnie od wyjściowego rozmiaru zdjęcia. Zdjęcia wygenerowane w różnych rozmiarach z ON1 Resize zawsze będą wyglądały tak samo, w sytuacji oglądania ich ze typowej odległości.

Edytor ON1 Resize to nie jest jakaś magia. Wszyscy zapewne pamiętają scenę z filmu Łowca androidów, gdy porucznik Decert powiększał w nieskończoność fragment zdjęcia a wydruk był pierwszorzędnej jakości. To oczywiście science fiction. Nie da się – póki, co – choć pierwsze próby już są (zobacz co zrobiła N-vidia) – tworzyć detali tam gdzie ich wcześniej nie było. Tak jak z obserwacją osy na liściu łopianu. Jeżeli patrzymy na nią okiem nieuzbrojonym widzimy pewną liczbę detali, lecz jeżeli tylko popatrzymy na osę przez szkło powiększające odkrywamy znacznie więcej szczegółów1). Zatem jeżeli pierwotne zdjęcie ma wiele detali i mało szumu da się przy pomocy ON1 Resize stworzyć dobrze wyglądające powiększenia.

ON1 Resize robi powiększenia zdjęć, lepiej niż jakikolwiek inny edytor graficzny.