Ostatnia aktualizacja Adobe Lightroom 6.14 i co dalej?

Ostatnia aktualizacja Adobe Lightroom 6.14 i co dalej?

To, co zostało ogłoszone przez Adobe w październiku tego roku, teraz znalazło oficjalne potwierdzenie – najnowsza wersja Lightroom 6.14 będzie ostatnią samodzielną wersją cyfrowej ciemni Adobe. Ponadto firma Adobe poinformowała, że nie będzie już aktualizacji tej odmiany LIGHTROOMa. Zatem dotychczasowi użytkownicy “standalone Lightroom – czyli wersji pudełkowej” mają do wyboru przesiadkę na wersją Lightroom Classic lub też Lightroom CC.

Ostatnia aktualizacja Adobe Lightroom w wersji pudełkowej Lightroom 6.14 i co dalej?

Kiedy zostało ogłoszone wprowadzenie wersji Lightroom CC oraz Lightroom Classic, firma Adobe ogłosiła, że wraz z nimi nadszedł kres na ostatnią modyfikację LIGHTROOM w wersji 6.No i stało się – pojawiła się ostatnia aktualizacja – czyli Lightroom 6.14, w której poprawiono kilka błędów oraz dodano obsługę nowych aparatów. No i oczywiście Adobe załączyło informacje, że koniec wspierania tej wersji Lightrooma.
Zatem Lightroom 6.14 jest ostatnią wersja ciemni nie działającej w oparciu o abonament – wersją z “wieczystą licencją”. Jak najbardziej można nadal korzystać z tego programu, jednak nie będzie on już w ter wersji rozwijany. Co zatem pozostaje fotografom pracującym w LIGHTROOMie? Jeśli nie potrzebne są nam wszystkich nowości jakie niesie ze sobą Lightroom CC oraz Lightroom Classic (trzymanie zdjęć w chmurze, dostęp z wielu urządzeń, auto toning, obsługa zdjęć z aparatów jakie pojawią się w najbliższym czasie, itp.) spokojnie możemy pozostać na wersji Lightroom 6.14. Jeżeli nie, możemy wykonać skok technologiczny w chmurę – do Creative Cloud Photography Plan.

;


Dobre wyniki finansowe Adobe za pewne przesądziły o decyzji tej firmy do sprzedawania swojego oprogramowania w oparciu o abonament. Dla osób, które nie są przekonane do tego rozwiązania pozostaje szukanie alternatywnych rozwiązań. I testowanie tego, co stworzyła konkurencja w zakresie niedestruktywnego obrabiania zdjęć: ON1 Photo Raw (ON1, Inc. Portland, Oregon, USA ) lub Luminar (Macphun / Skylum). Oba te programy oferują pracę na warstwach, zaawansowane maskowanie, niezliczone presety, a ostatnio doczekały się wersji 2018. O ile ON1 RAW jest kombajnem fotograficznym posiada moduł zarządzania archiwum zdjęć o tyle DAM jest jeszcze przed Luminarem. Skylum zapowiada, że ta funkcjonalność zostanie dodana w bieżącym roku. Więcej o możliwościach Luminar 2018 możesz przeczytać w innych moich wpisach.